Vishay/Dale IMC1812ES22NM
IMC1812ES22NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES22NM
Brief Description
FIXED IND 22NH 450MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC1812ES22NM.pdf
Availability of IMC1812ES22NM
QUANTITY
IMC1812ES22NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES22NM
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES22NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance22nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES22NM
Related LinksIMC181, IMC1812ES22NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES22NM Details Description
Related parts for IMC1812ES22NM
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 10 AMP PC MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf