Vishay/Dale IMC1812ES3R3J
IMC1812ES3R3J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES3R3J
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 355MA 800 MOHM
Datasheet Download
IMC1812ES3R3J.pdf
Availability of IMC1812ES3R3J
QUANTITY
IMC1812ES3R3J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES3R3J
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES3R3J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance3.3µH
Tolerance±5%
Current Rating355mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES3R3J
Related LinksIMC181, IMC1812ES3R3J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES3R3J Details Description
Related parts for IMC1812ES3R3J
RES SMD 2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 50A 600VAC datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 1152CCGA datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 464MA 960 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf