Vishay/Dale IMC1812RQ181J
IMC1812RQ181J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RQ181J
Brief Description
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM
Datasheet Download
IMC1812RQ181J.pdf
Availability of IMC1812RQ181J
QUANTITY
IMC1812RQ181J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RQ181J
Internal Part NumberEIS-IMC1812RQ181J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance180µH
Tolerance±5%
Current Rating102mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812RQ181J
Related LinksIMC181, IMC1812RQ181J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812RQ181J Details Description
Related parts for IMC1812RQ181J
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 48VQFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL T/H HS 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC RES TEMP 50/50K W/3MON 16-BGA datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL BLACK datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 3.0A 2520 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15C OLIVE datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf