Vishay/Dale IMC1812RV470K
IMC1812RV470K picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812RV470K
Brief Description
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD
Datasheet Download
IMC1812RV470K.pdf
Availability of IMC1812RV470K
QUANTITY
IMC1812RV470K Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812RV470K
Internal Part NumberEIS-IMC1812RV470K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Material - CorePowdered Iron
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)5 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)