Crouzet Switches IMN22122M12
IMN22122M12 picture photo
Mfg. Part Number
IMN22122M12
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
IPD M12 SHLD 3W SPST M12
Datasheet Download
IMN22122M12.pdf
Availability of IMN22122M12
QUANTITY
IMN22122M12 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMN22122M12
Internal Part NumberEIS-IMN22122M12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
Series-
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMN22122M12
Related LinksIMN22, IMN22122M12 Datasheet, Crouzet Switches Distributor
IMN22122M12 Details Description
Related parts for IMN22122M12
CONN HEADER 2POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
FERRULE 0.75/14D GRAY 1=500PCS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.6W 2512 datasheet.pdf