Infineon Technologies IPA50R299CP
IPA50R299CP picture photo
Mfg. Part Number
IPA50R299CP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-3
Datasheet Download
IPA50R299CP.pdf
Availability of IPA50R299CP
QUANTITY
IPA50R299CP Order Process
Ship out your order
Specifications of IPA50R299CP
Internal Part NumberEIS-IPA50R299CP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
PCN Assembly/OriginFab/Test Site Transfer 28/May/2015
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs299 mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 440µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1190pF @ 100V
Power - Max104W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackagePG-TO220-FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPA50R299CP
Related LinksIPA50, IPA50R299CP Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPA50R299CP Details Description
Related parts for IPA50R299CP
CAP CER 33PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 4POS .100 SNGL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 48CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 98POS datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RESISTOR KIT FOR D600ST-SI datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 2VDC, 560UF datasheet.pdf