Infineon Technologies IPB136N08N3 G
IPB136N08N3 G picture photo
Mfg. Part Number
IPB136N08N3 G
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 80V 45A TO263-3
Datasheet Download
IPB136N08N3 G.pdf
Availability of IPB136N08N3 G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPB136N08N3 G Order Process
Ship out your order
Specifications of IPB136N08N3 G
Internal Part NumberEIS-IPB136N08N3 G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C45A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs13.6 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 33µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1730pF @ 40V
Power - Max79W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackagePG-TO263-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPB136N08N3 G
Related LinksIPB136, IPB136N08N3 G Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPB136N08N3 G Details Description
Related parts for IPB136N08N3 G
RES 3.0K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 6POS W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf