| Internal Part Number | EIS-IPD90P03P4L-04 | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | OptiMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 90A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.1 mOhm @ 90A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 253µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 160nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 11300pF @ 25V | |
| Power - Max | 137W | |