| Internal Part Number | EIS-IPP024N06N3GXKSA1 | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 2.4 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 196µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 275nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 23000pF @ 30V | |
| Power - Max | 250W | |