Infineon Technologies IPP50R299CPXKSA1
IPP50R299CPXKSA1 picture photo
Mfg. Part Number
IPP50R299CPXKSA1
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 12A TO220-3
Datasheet Download
IPP50R299CPXKSA1.pdf
Availability of IPP50R299CPXKSA1
QUANTITY
IPP50R299CPXKSA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP50R299CPXKSA1
Internal Part NumberEIS-IPP50R299CPXKSA1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs299 mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 440µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs31nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1190pF @ 100V
Power - Max104W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP50R299CPXKSA1
Related LinksIPP50R29, IPP50R299CPXKSA1 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP50R299CPXKSA1 Details Description
Related parts for IPP50R299CPXKSA1
CHASSIS ALUM NATURAL 10"L X 17"W datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD523 datasheet.pdf