Infineon Technologies IPP50R380CE
IPP50R380CE picture photo
Mfg. Part Number
IPP50R380CE
Brief Description
MOSFET N CH 500V 9.9A PGTO220
Datasheet Download
IPP50R380CE.pdf
Availability of IPP50R380CE
QUANTITY
IPP50R380CE Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP50R380CE
Internal Part NumberEIS-IPP50R380CE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application Notes500V CoolMOS CE Application Note
FamilyFETs - Single
SeriesCoolMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureSuper Junction
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 3.2A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 260µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs24.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds584pF @ 100V
Power - Max73W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP50R380CE
Related LinksIPP50, IPP50R380CE Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP50R380CE Details Description
Related parts for IPP50R380CE
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
PMI CAP CLEAR CONVEX TRANSPARENT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
27000UF 25V 35X45MM 105C 5000H datasheet.pdf