Infineon Technologies IPP80N06S2L-09
IPP80N06S2L-09 picture photo
Mfg. Part Number
IPP80N06S2L-09
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Datasheet Download
IPP80N06S2L-09.pdf
Availability of IPP80N06S2L-09
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IPP80N06S2L-09 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPP80N06S2L-09
Internal Part NumberEIS-IPP80N06S2L-09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab/Test Site Addition 16/Oct/2014
Wafer Fab/Test Site Addition 15/Dec/2014
FamilyFETs - Single
SeriesOptiMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 52A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 125µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2620pF @ 25V
Power - Max190W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackagePG-TO220-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPP80N06S2L-09
Related LinksIPP80N0, IPP80N06S2L-09 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IPP80N06S2L-09 Details Description
Related parts for IPP80N06S2L-09
RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 11.2A SSOT-8 datasheet.pdf
IC BUFFER BUS 2WR ADDRESS 16-DFN datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
IC DGTL CABLE SIL TUNER 48HVQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 160VDC datasheet.pdf