Cynergy3 IPS-G4003-3
IPS-G4003-3 picture photo
Mfg. Part Number
IPS-G4003-3
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE 0-400BARG 0-.1V
Datasheet Download
IPS-G4003-3.pdf
Availability of IPS-G4003-3
QUANTITY
IPS-G4003-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPS-G4003-3
Internal Part NumberEIS-IPS-G4003-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelIPS.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesIPS
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure580.15 PSI (4000 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV (3V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 12 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSP
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure-
Operating Temperature-20°C ~ 135°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPS-G4003-3
Related LinksIPS-G, IPS-G4003-3 Datasheet, Cynergy3 Distributor
IPS-G4003-3 Details Description
Related parts for IPS-G4003-3
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 48A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT SIP4 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3-2 datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf