Cynergy3 IPSU-GP150-6
IPSU-GP150-6 picture photo
Mfg. Part Number
IPSU-GP150-6
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRSSR TRNS 0-150PSIG 0-5V
Datasheet Download
IPSU-GP150-6.pdf
Availability of IPSU-GP150-6
QUANTITY
IPSU-GP150-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of IPSU-GP150-6
Internal Part NumberEIS-IPSU-GP150-6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelIPSU.stp
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesIPSU
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9 V ~ 32 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) BSP
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Package / CaseProbe
Supplier Device PackageProbe
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IPSU-GP150-6
Related LinksIPSU-G, IPSU-GP150-6 Datasheet, Cynergy3 Distributor
IPSU-GP150-6 Details Description
Related parts for IPSU-GP150-6
RES SMD 187 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 1200V 43A 298W TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MODULE ADV MOTION SPM SPM27-CC datasheet.pdf
FIXING RINGS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED LH351B NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
470UF 100V 18X38MM 105C 10000H datasheet.pdf
QPro Virtex-II 1.5V Military QML Platform FPGAs IC datasheet.pdf