International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRAMS10UP60B-2
IRAMS10UP60B-2 picture photo
Mfg. Part Number
IRAMS10UP60B-2
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
IC PWR MOD PLUG-N-DRIVE 600V 10A
Datasheet Download
IRAMS10UP60B-2.pdf
Availability of IRAMS10UP60B-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRAMS10UP60B-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IRAMS10UP60B-2
Internal Part NumberEIS-IRAMS10UP60B-2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginIRAM Product Factory Relocation 9/Aug/2013
Standard Package80
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesiMOTION™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current10A
Voltage600V
Voltage - Isolation2000Vrms
Package / CasePCB Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRAMS10UP60B-2
IRAMS10UP60B-2 Details Description
Related parts for IRAMS10UP60B-2
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 660XV datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 12VDC 20MA datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf