TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/20FD15PC-LC
D38999/20FD15PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FD15PC-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/20FD15PC-LC.pdf
Availability of D38999/20FD15PC-LC
QUANTITY
D38999/20FD15PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FD15PC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FD15PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FD15PC-LC
Related LinksD38999/20, D38999/20FD15PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/20FD15PC-LC Details Description
Related parts for D38999/20FD15PC-LC
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 20-60VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf