Vishay/Siliconix IRFP22N50A
IRFP22N50A picture photo
Mfg. Part Number
IRFP22N50A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO-247AC
Datasheet Download
IRFP22N50A.pdf
Availability of IRFP22N50A
QUANTITY
IRFP22N50A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFP22N50A
Internal Part NumberEIS-IRFP22N50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs230 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs120nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3450pF @ 25V
Power - Max277W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFP22N50A
Related LinksIRFP2, IRFP22N50A Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFP22N50A Details Description
Related parts for IRFP22N50A
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC SC70-4 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SC70-5 datasheet.pdf
DIE PIDG 69365 24-20AWG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SSD 240GB M.2 SATA III 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf