International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRFSL31N20D
IRFSL31N20D picture photo
Mfg. Part Number
IRFSL31N20D
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 31A TO-262
Datasheet Download
IRFSL31N20D.pdf
Availability of IRFSL31N20D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFSL31N20D Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFSL31N20D
Internal Part NumberEIS-IRFSL31N20D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesIRFB31N20DPBF Saber Model
IRFB31N20DPBF Spice Model
Standard Package50
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C31A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs82 mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2370pF @ 25V
Power - Max3.1W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFSL31N20D
IRFSL31N20D Details Description
Related parts for IRFSL31N20D
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS R/A 2M CABLE datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
PD50 2D CODE MEASURING RANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS RA datasheet.pdf