International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4PH30KD
IRG4PH30KD picture photo
Mfg. Part Number
IRG4PH30KD
Brief Description
IGBT 1200V 20A 100W TO247AC
Datasheet Download
IRG4PH30KD.pdf
Availability of IRG4PH30KD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRG4PH30KD Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4PH30KD
Internal Part NumberEIS-IRG4PH30KD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHiRel EOL 28/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)40A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4.2V @ 15V, 10A
Power - Max100W
Switching Energy950µJ (on), 1.15mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge53nC
Td (on/off) @ 25°C39ns/220ns
Test Condition800V, 10A, 23 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4PH30KD
IRG4PH30KD Details Description
Related parts for IRG4PH30KD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABINT VISNCB 36.29X23.62X23.62" datasheet.pdf
IC ADC MICRPWR SMPL 16BIT 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 256CABGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.5A USM datasheet.pdf