International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRGP30B120KD-EP
IRGP30B120KD-EP picture photo
Mfg. Part Number
IRGP30B120KD-EP
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 60A 300W TO247AD
Datasheet Download
IRGP30B120KD-EP.pdf
Availability of IRGP30B120KD-EP
QUANTITY
IRGP30B120KD-EP Order Process
Ship out your order
Specifications of IRGP30B120KD-EP
Internal Part NumberEIS-IRGP30B120KD-EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIGBT Primer Device and Applications
High Voltage Integrated Circuits (HVIC Gate Drivers)
Design ResourcesIRGP30B120KD-EP Saber Model
IRGP30B120KD-EP Spice Model
PCN Assembly/OriginTin Electro-Plating Metal 04/Jan/2015
PCN PackagingPackage Drawing Update 19/Aug/2015
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingBulk
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic4V @ 15V, 60A
Power - Max300W
Switching Energy1.07mJ (on), 1.49mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge169nC
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition600V, 25A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)300ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRGP30B120KD-EP
IRGP30B120KD-EP Details Description
Related parts for IRGP30B120KD-EP
RES SMD 560K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 15.625MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CABLETY200X4.8BLA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf