Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKE91/16A
IRKE91/16A picture photo
Mfg. Part Number
IRKE91/16A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 100A ADDAPAK
Datasheet Download
IRKE91/16A.pdf
Availability of IRKE91/16A
QUANTITY
IRKE91/16A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKE91/16A
Internal Part NumberEIS-IRKE91/16A
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10mA @ 1600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (2)
Supplier Device PackageADD-A-PAK®
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKE91/16A
Related LinksIRKE9, IRKE91/16A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKE91/16A Details Description
Related parts for IRKE91/16A
CONN FFC TOP 29POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SCKT datasheet.pdf
2176 SILVER 100 FT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UMMQ-0500-0250-A datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL ST datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf