Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKH57/10A
IRKH57/10A picture photo
Mfg. Part Number
IRKH57/10A
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD PWR 1000V 55A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKH57/10A.pdf
Availability of IRKH57/10A
QUANTITY
IRKH57/10A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKH57/10A
Internal Part NumberEIS-IRKH57/10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1000V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)135A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseADD-A-PAK (3 + 2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKH57/10A
Related LinksIRKH5, IRKH57/10A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKH57/10A Details Description
Related parts for IRKH57/10A
DEKAFIX GW 5 MARKED 300 50/CD datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES 78K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
E-CAT 8IN 8OUT PNP ECON datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf