Cornell Dubilier Electronics SK331M050ST
SK331M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SK331M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SK331M050ST.pdf
Availability of SK331M050ST
QUANTITY
SK331M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SK331M050ST
Internal Part NumberEIS-SK331M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SK331M050ST
Related LinksSK331, SK331M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SK331M050ST Details Description
Related parts for SK331M050ST
MMIC AMP 2.7GHZ SOT 363 datasheet.pdf
IC CLOCKED FIFO MEMORY 132-QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 50A AC/DC datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONTROL PWR SS/VOLT OUT 85-264V datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
IC AMP LNA WLAN DUAL 12MCOB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 107-214V 735MA datasheet.pdf
FAN 127X38MM LCKD RTR 24VDC datasheet.pdf