Vishay/Dale RN55E6421BRE6
RN55E6421BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E6421BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E6421BRE6.pdf
Availability of RN55E6421BRE6
QUANTITY
RN55E6421BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E6421BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E6421BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E6421BRE6
Related LinksRN55E6, RN55E6421BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E6421BRE6 Details Description
Related parts for RN55E6421BRE6
CONN HEADER 16POS .100 SGL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 3.09V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 21POS 5.08MM SIDE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 36A 0.48 MOHM datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 3POS SINGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf