Vishay Semiconductor/Diodes Division IRKU56/16A
IRKU56/16A picture photo
Mfg. Part Number
IRKU56/16A
Brief Description
SCR CC 2SCR 1600V 55A ADD-A-PAK
Datasheet Download
IRKU56/16A.pdf
Availability of IRKU56/16A
QUANTITY
IRKU56/16A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRKU56/16A
Internal Part NumberEIS-IRKU56/16A
PackagingBulk
StructureCommon Cathode - All SCRs
Number of SCRs, Diodes2 SCRs
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)60A
Current - On State (It (RMS)) (Max)95A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max)200mA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRKU56/16A
Related LinksIRKU5, IRKU56/16A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
IRKU56/16A Details Description
Related parts for IRKU56/16A
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
PC BOARD VME 3UX160MM datasheet.pdf
IC COMP PUSHPULL 1.6V QUAD 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP 8SOIC datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 33PF 2706 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
PAC-QTUM-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 640MA 490 MOHM datasheet.pdf