Vishay/Siliconix IRLR120TRLPBF
IRLR120TRLPBF picture photo
Mfg. Part Number
IRLR120TRLPBF
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK
Datasheet Download
IRLR120TRLPBF.pdf
Availability of IRLR120TRLPBF
QUANTITY
IRLR120TRLPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of IRLR120TRLPBF
Internal Part NumberEIS-IRLR120TRLPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginSIL-069-2014-Rev-0 23/May/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 4.6A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds490pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRLR120TRLPBF
Related LinksIRLR12, IRLR120TRLPBF Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRLR120TRLPBF Details Description
Related parts for IRLR120TRLPBF
DIODE SCHOTTKY 100V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 28-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PB EMERGENCY STOP RED datasheet.pdf
DIN CONN. C FEMALE 96CKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW 1005 datasheet.pdf