International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRU1205-28CLTR
IRU1205-28CLTR picture photo
Mfg. Part Number
IRU1205-28CLTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
IRU1205-28CLTR.pdf
Availability of IRU1205-28CLTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRU1205-28CLTR Order Process
Ship out your order
Specifications of IRU1205-28CLTR
Internal Part NumberEIS-IRU1205-28CLTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)320mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRU1205-28CLTR
IRU1205-28CLTR Details Description
Related parts for IRU1205-28CLTR
RES SMD 510K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 229 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf