ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS41C16100C-50KLI-TR
IS41C16100C-50KLI-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS41C16100C-50KLI-TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DRAM 16M 50NS 42SOJ
Datasheet Download
IS41C16100C-50KLI-TR.pdf
Availability of IS41C16100C-50KLI-TR
QUANTITY
IS41C16100C-50KLI-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS41C16100C-50KLI-TR
Internal Part NumberEIS-IS41C16100C-50KLI-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDRAM - EDO
Memory Size16M (1M x 16)
Speed50ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-BSOJ (0.400", 10.16mm)
Supplier Device Package42-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS41C16100C-50KLI-TR
IS41C16100C-50KLI-TR Details Description
Related parts for IS41C16100C-50KLI-TR
CONN HSG RCPT 79POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 45K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8DFN datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf