ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400D-7TLI
IS42S16400D-7TLI picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16400D-7TLI
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS42S16400D-7TLI.pdf
Availability of IS42S16400D-7TLI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S16400D-7TLI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16400D-7TLI
Internal Part NumberEIS-IS42S16400D-7TLI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package108
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed143MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16400D-7TLI
Related LinksIS42S164, IS42S16400D-7TLI Datasheet, ISSI, Integrated Silicon Solution Inc Distributor
IS42S16400D-7TLI Details Description
Related parts for IS42S16400D-7TLI
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
IC OVP W/20V P-CH MOSFET DFN8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS 6.20MM NAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPED 28POS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf