ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42SM16160E-75BLI
IS42SM16160E-75BLI picture photo
Mfg. Part Number
IS42SM16160E-75BLI
Brief Description
IC SDRAM 256M 133MHZ 54BGA
Datasheet Download
IS42SM16160E-75BLI.pdf
Availability of IS42SM16160E-75BLI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42SM16160E-75BLI Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42SM16160E-75BLI
Internal Part NumberEIS-IS42SM16160E-75BLI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package348
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TFBGA
Supplier Device Package54-TFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42SM16160E-75BLI
IS42SM16160E-75BLI Details Description
Related parts for IS42SM16160E-75BLI
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 150X150X1MM W/ADH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf