| Internal Part Number | EIS-IS61DDB22M36A-300B4LI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 144 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Synchronous, DDR II | |
| Memory Size | 72M (2M x 36) | |
| Speed | 300MHz | |
| Interface | Common I/O | |
| Voltage - Supply | 1.71 V ~ 1.89 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |