ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS61DDB42M18-250M3
IS61DDB42M18-250M3 picture photo
Mfg. Part Number
IS61DDB42M18-250M3
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
IS61DDB42M18-250M3.pdf
Availability of IS61DDB42M18-250M3
QUANTITY
IS61DDB42M18-250M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IS61DDB42M18-250M3
Internal Part NumberEIS-IS61DDB42M18-250M3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceCommon I/O
Voltage - Supply1.71 V ~ 1.89 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS61DDB42M18-250M3
IS61DDB42M18-250M3 Details Description
Related parts for IS61DDB42M18-250M3
IC EEPROM 64KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 0.5M datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A PCB datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1928FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf