| Internal Part Number | EIS-IS61DDP2B41M18A-400M3L | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 105 | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Synchronous, DDR IIP | |
| Memory Size | 18M (1M x 18) | |
| Speed | 400MHz | |
| Interface | Common I/O | |
| Voltage - Supply | 1.71 V ~ 1.89 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |