Vishay/Dale ISC1210BN120K
ISC1210BN120K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210BN120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 175MA 2.3 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210BN120K.pdf
Availability of ISC1210BN120K
QUANTITY
ISC1210BN120K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210BN120K
Internal Part NumberEIS-ISC1210BN120K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating175mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.3 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210BN120K
Related LinksISC121, ISC1210BN120K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210BN120K Details Description
Related parts for ISC1210BN120K
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
STRIP MARKER 6 STD datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBJ datasheet.pdf
CUTTER CARBIDE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER PSIA datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER EMI/RFI FILTER 400A FLNGD datasheet.pdf