Vishay/Dale ISC1210EB180K
ISC1210EB180K picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB180K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 155MA 2.7 OHM SMD
Datasheet Download
ISC1210EB180K.pdf
Availability of ISC1210EB180K
QUANTITY
ISC1210EB180K Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB180K
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1210
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance18µH
Tolerance±10%
Current Rating155mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.7 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB180K
Related LinksISC121, ISC1210EB180K Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB180K Details Description
Related parts for ISC1210EB180K
BATTERY NICAD PACK 9.6V 1200MAH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 4.9A 46 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 44-TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.74K OHM 1% 10W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf