Vishay/Dale ISC1210EB82NK
ISC1210EB82NK picture photo
Mfg. Part Number
ISC1210EB82NK
Brief Description
FIXED IND 82NH 460MA 450 MOHM
Datasheet Download
ISC1210EB82NK.pdf
Availability of ISC1210EB82NK
QUANTITY
ISC1210EB82NK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1210EB82NK
Internal Part NumberEIS-ISC1210EB82NK
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance82nH
Tolerance±10%
Current Rating460mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)450 mOhm Max
Q @ Freq38 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1210EB82NK
Related LinksISC121, ISC1210EB82NK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1210EB82NK Details Description
Related parts for ISC1210EB82NK
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 6A TO220AC datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf