Vishay/Dale ISC1812BN100J
ISC1812BN100J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812BN100J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 279MA 900 MOHM
Datasheet Download
ISC1812BN100J.pdf
Availability of ISC1812BN100J
QUANTITY
ISC1812BN100J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812BN100J
Internal Part NumberEIS-ISC1812BN100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesISC-1812
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±5%
Current Rating279mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812BN100J
Related LinksISC181, ISC1812BN100J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812BN100J Details Description
Related parts for ISC1812BN100J
SWITCH ROCKER SPST 20A 12V datasheet.pdf
CONF MODULE POWER 12-30VDC 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
KIT DEV FOR 32BIT MCU AUTOMOTIVE datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
NITRILE RAISED BUTTON BOOT 831 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 20KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf