Vishay/Dale ISC1812ER5R6J
ISC1812ER5R6J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812ER5R6J
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM
Datasheet Download
ISC1812ER5R6J.pdf
Availability of ISC1812ER5R6J
QUANTITY
ISC1812ER5R6J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812ER5R6J
Internal Part NumberEIS-ISC1812ER5R6J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance5.6µH
Tolerance±5%
Current Rating333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)690 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812ER5R6J
Related LinksISC181, ISC1812ER5R6J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812ER5R6J Details Description
Related parts for ISC1812ER5R6J
CAP CER 560PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 2K 20QFN datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC STD PWR SMA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf