Vishay/Dale ISC1812RV1R5J
ISC1812RV1R5J picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RV1R5J
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM
Datasheet Download
ISC1812RV1R5J.pdf
Availability of ISC1812RV1R5J
QUANTITY
ISC1812RV1R5J Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RV1R5J
Internal Part NumberEIS-ISC1812RV1R5J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance1.5µH
Tolerance±5%
Current Rating418mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RV1R5J
Related LinksISC181, ISC1812RV1R5J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RV1R5J Details Description
Related parts for ISC1812RV1R5J
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL USB A-MNI B CON 3' 28/28 AWG datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 400MA 188 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 6KV SL RADIAL datasheet.pdf
CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 67.5 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-57V 300MA datasheet.pdf