Vishay/Dale ISC1812RXR18M
ISC1812RXR18M picture photo
Mfg. Part Number
ISC1812RXR18M
Brief Description
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM
Datasheet Download
ISC1812RXR18M.pdf
Availability of ISC1812RXR18M
QUANTITY
ISC1812RXR18M Order Process
Ship out your order
Specifications of ISC1812RXR18M
Internal Part NumberEIS-ISC1812RXR18M
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance180nH
Tolerance±20%
Current Rating468mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 25.2MHz
Frequency - Self Resonant350MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25.2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISC1812RXR18M
Related LinksISC181, ISC1812RXR18M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ISC1812RXR18M Details Description
Related parts for ISC1812RXR18M
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
PLASTIC MAG FOR CMS-P1 PLOTTER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2000VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
MOUNTING FRAME DIN48 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf