Vicor Corporation VI-B40-CU-B1
VI-B40-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-CU-B1.pdf
Availability of VI-B40-CU-B1
QUANTITY
VI-B40-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-B40-CU-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-CU-B1
Related LinksVI-B40, VI-B40-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-CU-B1 Details Description
Related parts for VI-B40-CU-B1
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.07W MONO 8LLP datasheet.pdf
IC ENCODER 8INP PRIORITY 20-PLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Z TYPE WIRE PUSH ON WIRE MARKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN HEADER FEMALE 9POS 7MM datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47000UF 16V 35X40 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 50MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf