Intersil ISL12028IV27Z
ISL12028IV27Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL12028IV27Z
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP
Datasheet Download
ISL12028IV27Z.pdf
Availability of ISL12028IV27Z
QUANTITY
ISL12028IV27Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL12028IV27Z
Internal Part NumberEIS-ISL12028IV27Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Series-
PackagingTube
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current - Timekeeping (Max)10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL12028IV27Z
Related LinksISL120, ISL12028IV27Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL12028IV27Z Details Description
Related parts for ISL12028IV27Z
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DECODER/DMUX DUAL 1-4 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
10000UF 25V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf
ER 9C 6#12 3#8 PIN RECP datasheet.pdf
20V SOT23 N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf