Intersil ISL21009BFB825Z-T7A
ISL21009BFB825Z-T7A picture photo
Mfg. Part Number
ISL21009BFB825Z-T7A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
ISL21009BFB825Z-T7A.pdf
Availability of ISL21009BFB825Z-T7A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ISL21009BFB825Z-T7A Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL21009BFB825Z-T7A
Internal Part NumberEIS-ISL21009BFB825Z-T7A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
PCN Obsolescence/ EOLhttp://media.digikey.com/pdf/PCNs/Intersil/PLC15052%20OBS.pdf
PCN Assembly/OriginPalm Bay C5 Technology Qualification 04/Nov/2013
Alternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
SeriesFGA™
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output7mA
Tolerance±0.04%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4.5µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz22µVrms
Voltage - Input3.5 V ~ 16.5 V
Current - Supply180µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL21009BFB825Z-T7A
Related LinksISL21009B, ISL21009BFB825Z-T7A Datasheet, Intersil Distributor
ISL21009BFB825Z-T7A Details Description
Related parts for ISL21009BFB825Z-T7A
IC FLASH 4MBIT 80NS 44SOP datasheet.pdf
KIT CONNECTOR MATING LPS150 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 8X12 32LFCSP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONG UN-INSUL #10 10PC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
CASE PLSTC TAN 46.6"L X 16.72"W datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 6C UNSHLD 300V datasheet.pdf