Intersil ISL21009BFB841Z-TK
ISL21009BFB841Z-TK picture photo
Mfg. Part Number
ISL21009BFB841Z-TK
Brief Description
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC
Datasheet Download
ISL21009BFB841Z-TK.pdf
Availability of ISL21009BFB841Z-TK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ISL21009BFB841Z-TK Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL21009BFB841Z-TK
Internal Part NumberEIS-ISL21009BFB841Z-TK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLhttp://media.digikey.com/pdf/PCNs/Intersil/PLC15052%20OBS.pdf
PCN Assembly/OriginPalm Bay C5 Technology Qualification 04/Nov/2013
Alternate Manufacturing Site 05/Feb/2014
Standard Package1
SeriesFGA™
PackagingCut Tape (CT)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)4.096V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output7mA
Tolerance±0.04%
Temperature Coefficient3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4.5µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz22µVrms
Voltage - Input4.5 V ~ 16.5 V
Current - Supply180µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL21009BFB841Z-TK
Related LinksISL21009B, ISL21009BFB841Z-TK Datasheet, Intersil Distributor
ISL21009BFB841Z-TK Details Description
Related parts for ISL21009BFB841Z-TK
HEX STANDOFF 4-40 ALUMINUM 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 2W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
2A ADP BAT CHRGR 12TDFN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf