Intersil ISL22316WFU10Z
ISL22316WFU10Z picture photo
Mfg. Part Number
ISL22316WFU10Z
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-MSOP
Datasheet Download
ISL22316WFU10Z.pdf
Availability of ISL22316WFU10Z
QUANTITY
ISL22316WFU10Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL22316WFU10Z
Internal Part NumberEIS-ISL22316WFU10Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesApplication: Industrial Controls
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps128
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)±50 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)70
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL22316WFU10Z
Related LinksISL2231, ISL22316WFU10Z Datasheet, Intersil Distributor
ISL22316WFU10Z Details Description
Related parts for ISL22316WFU10Z
RES SMD 560K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 36 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BCK 2.8V 0.8A SYNC TSOT25 datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 2.2K OHM 18DRT datasheet.pdf