Intersil ISL9220AIRTZ-T7A
ISL9220AIRTZ-T7A picture photo
Mfg. Part Number
ISL9220AIRTZ-T7A
Manufacturer
Product Category
PMIC - Battery Management
Brief Description
IC BATT CHRGR LIION 2CELL 20TQFN
Datasheet Download
ISL9220AIRTZ-T7A.pdf
Availability of ISL9220AIRTZ-T7A
QUANTITY
ISL9220AIRTZ-T7A Order Process
Ship out your order
Specifications of ISL9220AIRTZ-T7A
Internal Part NumberEIS-ISL9220AIRTZ-T7A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDFN/QFN Copper Wire Bond Wire 25/Oct/2013
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Battery Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCharge Management
Battery ChemistryLi-Ion, Li-Pol
Voltage - Supply9 V ~ 14 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-TQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ISL9220AIRTZ-T7A
Related LinksISL9220A, ISL9220AIRTZ-T7A Datasheet, Intersil Distributor
ISL9220AIRTZ-T7A Details Description
Related parts for ISL9220AIRTZ-T7A
IC MPU 68000 16.67MHZ 132CQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 12.5UF 10% 370VAC QC datasheet.pdf
IC 12BIT BIN RIPPL COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
BOARD INTERFACE NX-SERIES datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FUJITSU MB9BF506 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.88A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 L.585 datasheet.pdf