Hirose Electric Co Ltd IT2-380S-BGA(36)
IT2-380S-BGA(36) picture photo
Mfg. Part Number
IT2-380S-BGA(36)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 380POS
Datasheet Download
IT2-380S-BGA(36).pdf
Availability of IT2-380S-BGA(36)
QUANTITY
IT2-380S-BGA(36) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT2-380S-BGA(36)
Internal Part NumberEIS-IT2-380S-BGA(36)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT2
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions380
Pitch-
Number of Rows18
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT2-380S-BGA(36)
Related LinksIT2-380S, IT2-380S-BGA(36) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT2-380S-BGA(36) Details Description
Related parts for IT2-380S-BGA(36)
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 2.8GHZ 16QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 99 W/LIP datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 2A 60V 4-DIP datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf