Hirose Electric Co Ltd IT3-200P-17H(03)
IT3-200P-17H(03) picture photo
Mfg. Part Number
IT3-200P-17H(03)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN INTERPOSER 200POS 17MM
Datasheet Download
IT3-200P-17H(03).pdf
Availability of IT3-200P-17H(03)
QUANTITY
IT3-200P-17H(03) Order Process
Ship out your order
Specifications of IT3-200P-17H(03)
Internal Part NumberEIS-IT3-200P-17H(03)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIT3 High-Speed Mezzanine Connectors
Video FileIT3 Series
High Speed Connectors
Featured ProductIT3 Series
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesIT3
PackagingTray
Connector TypeInterposer
Number of Positions200
Pitch0.068" (1.75mm)
Number of Rows40
Mounting TypeStacking
FeaturesLocking
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights15mm ~ 40mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IT3-200P-17H(03)
Related LinksIT3-200P, IT3-200P-17H(03) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IT3-200P-17H(03) Details Description
Related parts for IT3-200P-17H(03)
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 10A 120VAC-IN datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 3/4W 3% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300K OHM 2012 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 49K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf