Everlight Electronics Co Ltd ITR20002
ITR20002 picture photo
Mfg. Part Number
ITR20002
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Reflective - Analog Output
Brief Description
OPTO INTERRUPTER
Datasheet Download
ITR20002.pdf
Availability of ITR20002
QUANTITY
ITR20002 Order Process
Ship out your order
Specifications of ITR20002
Internal Part NumberEIS-ITR20002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Reflective - Analog Output
Series-
PackagingBulk
Sensing Distance0.236" (6mm)
Sensing MethodReflective
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Current - Collector (Ic) (Max)20mA
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Output TypePhototransistor
Response Time*
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.100", 2.54mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ITR20002
Related LinksITR2, ITR20002 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
ITR20002 Details Description
Related parts for ITR20002
CONN RCPT 39POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 0.12A HOLD datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.3GHZ 780FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
TERM BLOCK JUMPER datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf