IXYS Corporation IXFA180N10T2
IXFA180N10T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXFA180N10T2
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO-263AA
Datasheet Download
IXFA180N10T2.pdf
Availability of IXFA180N10T2
QUANTITY
IXFA180N10T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFA180N10T2
Internal Part NumberEIS-IXFA180N10T2
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™, HiPerFET™, TrenchT2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10500pF @ 25V
Power - Max480W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFA180N10T2
Related LinksIXFA18, IXFA180N10T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFA180N10T2 Details Description
Related parts for IXFA180N10T2
DIE SET STEWART STP RJ45 SHORT datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 20A 24VDC 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 1000VAC datasheet.pdf